Gainery, sportovní výživa, fitness výživa, sacharidy, gainer dávkování, nejlepší gainer

Nemůžete přibrat nebo potřebujete energii na trénink? K čemu jsou gainery dobré a jaké je jejich dávkování. Čtěte!

Sportovní výživa je po stravě a cvičení další důležitý faktor, na který byste se měli zaměřit. Pozor, nikdy neupřednostňujeme doplňky stravy před klasickou stravou. Důležité je si uvědomit, že se nejedná o nějaký zázračný prášek. Pokud máte už stravu vychytanou, tak gainery Vám mohou výrazně pomoct ve Vašem úsilí, převážně v objemové fázy. V tomto článku, bych se rád zaměřil na gainery, jejích dávkování, kdy je vhodné gainer užívat a co od této fitness výživy očekávat.

Co je to gainer

Jeho základem jsou sacharidy. Před koupi si musíme dát pozor a zkontrolovat složení, protože často gainer obsahuje převážně rychlé cukry. Vaše váha by rostla nahoru, ale i míra podkožního tuku. Proto volíme gainer, který obsahuje spíše pomalé sacharidy (např. maltodextrin) ale také určitou část rychlých sacharidů, které jsou potřeba hned po cvičení. Pokud se v sacharidech neorientujete nebojte se zeptat prodavače ve Vašem fitness obchodě. Do lepších gainerů se také přidává velká část BCAA, glutaminu, kreatinu a dalších podpůrných látek.

Gainery

Gainer dávkování

Gainer volíme především do objemové fáze, do diety ho moc nevyužijete. Dávkujeme ho cca 60 minut před před cvičením ať máte na trénink hodně síly. Největší užitek má gainer přijatý ihned po cvičení. Po cvičení je tělo celé lačné po jídle a tím nejlepším co mu můžete nabídnou je kvalitní gainer (tělo rychleji vstřebá sacharidy a bílkoviny v tekuté formě). Proto si berte dávku gaineru rovnou do posilovny s sebou a nečekejte s jeho vypitím až přijdete domů.

Pokud máte v netréninkový den menší příjem sacharidů, můžete dávkovat taktéž, ale raději doporučuji sacharidy dohnat stravou. Gramáž dávky bych nechal na Vás, podle potřeby pokrytí zbylých sacharidů, které jste nepřijaly ze stravy. Osobně se moc neřídím dávkováním na krabici u fitness doplňku, pokud mám ten den menší příjem, tak dávku zvýším, aby se příjem dorovnal a naopak.

Druhy gaineru

Gainery můžete najít různé - do 20% bílkovin, nad 20% bílkovin, s přidaným kreatinem, s komplexními sacharidy a různé potréninkovém směsi, které obsahují vše potřebné po tvrdém tréninku.

Nejlepší gainer

Jako nejlepší gainer s přihlédnutím na cenu bych doporučil MUTANT MASS. Dá se koupit za velmi levnou cenu. Jeho chuť je docela dobrá (čokoláda) oproti jiným gainerům, které jsem měl. Z dražších verzí dávám 10 z 10 potréninkové směsy od Reflex Nutrition – One stop xtreme. Jaký máte vy oblíbený gainer?

Osobní názor autora příspěvku: na závěr bych doplnil, pokud chcete cvičit a berete to vážně, investujte raději do kvalitní stravy a proteinů. Gainer jsem užíval pouze na začátku, poté jsem zjistil, že je to konkrétně zbytečnost, daří se mi přibírat i bez něho a živiny hravě pokryji stravou. Pro teď si určitě říkáte, ale já nemůžu přibrat. Taky mám problémy s přibíráním, ale věřte tomu, že žádné takové já nemůžu, neexistuje. Zvyšte porce masa, rýže a základních potravin a uvidíte, že váha půjde nahoru sama. Když už se dostanete do fáze, kdy to půjde pomaleji, volil bych raději MALTODEXTRIN (jeho cena je opravdu o mnoho nižší) a pokud máte penízky na víc a stravujete se dobře nebojte se sáhnout po kvalitním gaineru.


Komentáře

Napsat komentář
10. března 2015
Marek
Souhlasím. One stop xtreme je dobrá volba
DOPORUČUJEME
Recept na banánový chlebíček (banana bread)

Recept na nejlepší zdravý banánový chlebíček s ořechy a bez mouky

Poprvé v posilovně

Poprvé v posilovně, jak začít cvičit

Kefírová buchta - recept na fitness dezert

Kefírová buchta z ovesných vloček

Rychlá a sladká fitness snídaně - videorecept

Nejlepší rychlá fitness snídaně nebo svačina

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Druhy masa a jejich nutriční hodnoty

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze

Zdravé smažení v horkovzdušné fritéze