Mýtus celozrnné pečivo FitnessPosilovna.cz

Mýtus celozrnné pečivo

Mýtus celozrnné pečivo, zdravá výživa

Víte co si kupujete za pečivo? Podívejte se na rozdíl mezi celozrnným, vícezrnným, cereálním a grahamovým pečivem.

 

Celozrnná mouka = grahamová mouka

Celozrnná mouka se dělá z celého obilného zrna, které se rozdrtí. Obilné zrno obsahuje endosperm, otruby a klíček a právě díky otrubám a klíčku má celozrnná mouka mnohokrát víc vitamínů, minerálů a vlákniny než bílá mouka, které se dělá pouze z endospermu.

Z celozrnné mouky se špatně peče a pekárenské výrobky nedrží dobře tvar, proto ji většina pekařů nerada používá a supermarkety ji z pravidla také vůbec nepoužívají. Trvanlivost celozrnné mouky je pouze cca 3 měsíce.

Bílá mouka

Klasická bílá mouka je těžší na přípravu, protože se při výrobě musí zrno úplně zbavit klíčku a otrub - a to je právě to nejzdravější. Bílá mouka má 3x trvanlivost než celozrnná a to 9 měsíců, skvěle se zní peče a drží dobře drží tvar. Bohužel i přes nákladnější výrobu a prázdné kalorie, které obsahuje, má bílá mouka dominantní postavení v pekárenství.

Druhy pečiva v obchodech

Celozrnný chlebaCelozrnné pečivo - celozrnné pečivo musí být v obchodně označeno pouze slovem „celozrnné“. Celozrnné pečivo není tmavé, tmavé pečivo se pouze obarvuje. Celozrnné výrobky musí mít alespoň 80% podíl celozrnné mouky.

Vícezrnné pečivo - obsahuje 5% celozrnné směsi nebo semínek. Je to vlastně normální pečivo obohacené například o nějaké semínka.

Normální pečivo – obsahuje pouze bílou mouku bez přidaných semínek či celozrnné směsi.

Cereální pečivo - nemá s celozrnným pečivem nic společného, je to pouze obchodní název, většinou se jedná pouze o vícezrnné pečivo.

Grahamové pečivo – správně by mělo mít samé složení jako celozrnné pečivo, protože celozrnná mouka = grahamová mouka. Bohužel ale česká legislativita toto pečivo přesně nějak nespecifikuje. Takže grahamové pečivo bývá v marketech pouze obyčejné přebarvené normální pečivo z bílé mouky.

Největší mýtus na závěr!!! Celozrnné pečivo není přirozeně tmavé. Tmavé pečivo je pouze reklamní tah.

Publikováno: 2015-05-05DiskuzeHubněte s proteinovou ketonovou dietou Ketomix!

Hubněte s proteinovou ketonovou dietou Ketomix!

Ketomix není žádná zázračná dieta, ale je to dieta, které zaručeně funguje. Hubněte více jak 5 kg za měšíčně!

Jak ušetřit, když se snažíte zhubnout? Máme skvělý tip!

Jak ušetřit, když se snažíte zhubnout?

Máme pro vás skvělý TIP! Vyzkoušejte ...

Jak chránit klouby při sportovní zátěži

Jak chránit klouby při sportovní zátěži

6 zvyků, které byste měli mít na paměti!