Mýtus celozrnné pečivo FitnessPosilovna.cz

Mýtus celozrnné pečivo

Mýtus celozrnné pečivo, zdravá výživa

Víte co si kupujete za pečivo? Podívejte se na rozdíl mezi celozrnným, vícezrnným, cereálním a grahamovým pečivem.

 

Celozrnná mouka = grahamová mouka

Celozrnná mouka se dělá z celého obilného zrna, které se rozdrtí. Obilné zrno obsahuje endosperm, otruby a klíček a právě díky otrubám a klíčku má celozrnná mouka mnohokrát víc vitamínů, minerálů a vlákniny než bílá mouka, které se dělá pouze z endospermu.

Z celozrnné mouky se špatně peče a pekárenské výrobky nedrží dobře tvar, proto ji většina pekařů nerada používá a supermarkety ji z pravidla také vůbec nepoužívají. Trvanlivost celozrnné mouky je pouze cca 3 měsíce.

Bílá mouka

Klasická bílá mouka je těžší na přípravu, protože se při výrobě musí zrno úplně zbavit klíčku a otrub - a to je právě to nejzdravější. Bílá mouka má 3x trvanlivost než celozrnná a to 9 měsíců, skvěle se zní peče a drží dobře drží tvar. Bohužel i přes nákladnější výrobu a prázdné kalorie, které obsahuje, má bílá mouka dominantní postavení v pekárenství.

Druhy pečiva v obchodech

Celozrnný chlebaCelozrnné pečivo - celozrnné pečivo musí být v obchodně označeno pouze slovem „celozrnné“. Celozrnné pečivo není tmavé, tmavé pečivo se pouze obarvuje. Celozrnné výrobky musí mít alespoň 80% podíl celozrnné mouky.

Vícezrnné pečivo - obsahuje 5% celozrnné směsi nebo semínek. Je to vlastně normální pečivo obohacené například o nějaké semínka.

Normální pečivo – obsahuje pouze bílou mouku bez přidaných semínek či celozrnné směsi.

Cereální pečivo - nemá s celozrnným pečivem nic společného, je to pouze obchodní název, většinou se jedná pouze o vícezrnné pečivo.

Grahamové pečivo – správně by mělo mít samé složení jako celozrnné pečivo, protože celozrnná mouka = grahamová mouka. Bohužel ale česká legislativita toto pečivo přesně nějak nespecifikuje. Takže grahamové pečivo bývá v marketech pouze obyčejné přebarvené normální pečivo z bílé mouky.

Největší mýtus na závěr!!! Celozrnné pečivo není přirozeně tmavé. Tmavé pečivo je pouze reklamní tah.

Publikováno: 2015-05-05DiskuzeRecept na proteinové Raffaello kuličky z kokosového mléka

Proteinové Raffaello kuličky z kokosového mléka - recept

Jojo, tak tento fitness recept na kokosové kuličky je prostě top! Nejraději si je ještě namáčím do arašídového másla. Dáte si taky?

Recept na nutelový cheesecake - chutná fantasticky!

CHEAT DAY - Recept na Nutelový Cheesecake

V den volna si dáváte raději zdravé fitness dezerty nebo si pořádně dopřejete?

Zeleninový smoothie recept z červené řepy - recept

Zeleninový smoothie recept z červené řepy

Posilte imunitní systém a dodejte tělu všechny potřebné vitamíny a minerály jedním koktejlem.