Pitný režim a jak ho správně dodržovat při fitness a sportu FitnessPosilovna.cz

Pitný režim a jak ho správně dodržovat při fitness a sportu

Pitný režim při fitness a sportu

Jak správně dodržovat pitný režim u fitness a sportu. Kolik se musí denně vypít tekutin.

 

Žízeň je potřeba organismu získat vodu či jiné tekutiny a slouží jako ochrana před dehydratací. U sportovců ale pocit žízně nemusí být příliš dobrým ukazatelem, protože může být potlačena vůlí nebo tréninkem. Aby nedošlo při sportování k dehydrataci, je nutné příjem tekutin vědomě plánovat. Přestože voda nedodává žádnou energii například jako sacharidy, má svoji důležitou roli v tvorbě energie.

Jak se snižuje výkon při dehydrataci

U dospělých osob tvoří voda asi 60 % tělesné hmotnosti. Jak uvádí studie, pokud dojde k deficitu tekutin ve výši 2 až 4 % tělesné hmotnosti, může se snížit výkon v kulturistickém tréninku až o 21 % a aerobní výkon až o celých 48 %, což mi dáte jistě za pravdu, že je to opravdu velký pokles.

Abychom zabránili k nežádoucímu poklesu výkonnosti je potřeba pravidelně doplňovat tekutiny před, během i po fyzické aktivitě. Pokud budete trvale dehydratovaní, může dojít k únavě, bolesti hlavy, ztráty chuti sportovat a zhoršení výkonnosti.

Pitný režim výpočet

V rámci zdravých návyků se udává 300 - 350 ml tekutiny na 10 kg tělesné hmotnosti plus množství, které potřebujete k pokrytí ztrát v průběhu tréninku. Množství ztracených tekutin závisí na intenzitě prováděné fyzické aktivity, váze a výšce. Je jasné, že pokud vážíte 60 kilo, tak vypotíte menší množství tekutin jako chlap se 100 kily při stejné fyzické aktivitě.

Např. člověk s 80 kily, které zrovna v ten den nesportuje potřebuje ideálně - 350 x 8 = 2800 ml tekutin.

pitny-rezim

Doplnění tekutin před, během a po fyzickém výkonu

Hlavní zásadou pro sportovce je začít sportovní výkon s největší možnou zásobou tekutin, avšak přiměřeně. Nemá smysl se snažit tekutinami nějak předzásobit, protože tělo si vezme jen tolik, kolik potřebuje a zbytek vyloučí. Doplnění tekutin by mělo probíhat pravidelně v průběhu cvičení.

Po ukončení fyzické zátěže dále pokračuje zvýšené pocení a další ztráta tekutin močí, což je další problém rehydratace. Úspěšná rehydratace po fyzické zátěži je závislá na rovnováze mezi příjmem a probíhajícími ztrátami tekutin. Takže rada zní – i po výkonu pijte a pijte, abyste rychleji zregenerovali na další trénink.

Vhodné tekutiny

U fyzické aktivity, která trvá méně jak hodinu, je nejlepším zdrojem tekutin voda. Pokud sportovní výkon trvá více než hodinu (jedná se o aerobní aktivitu), můžeme do pitného režimu zařadit i iontové nápoje, které obsahují důležité minerální látky, které můžou oddálit únavu.

Nevhodné nápoje pro doplnění tekutin jsou: coca cola, slazené limonády, perlivé limonády, energetické nápoje, káva a alkohol.

Publikováno: 2014-09-20DiskuzeFitness proteinová buchta s ovocem - fitness recepty

Fitness proteinová buchta s ovocem

Jednoduchá, výborná a ze samých zdravých surovin!

11 způsobu, jak zvýšit hladinu testosteronu

11 způsobu, jak zvýšit hladinu testosteronu

Vytěžte ze svého tělo maximum, vždyť je to jednoduché! Stačí se řídit pár jednoduchými pravidly.

Cena roční přípravy, motivace a zhodnocení první sezóny - Pavel Jurča Mens Physique

Cena, motivace a zhodnocení první sezóny - Pavel Jurča

Zajímá vás motivace k soutěžení, spolupráce s trenérem a cena roční přípravy? Odpovídá čerstvý vícemistr ČR v kategorii Mens Physique